İspanyol bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, yalan söylendiğinde burun çevresiyle göz pınarında yer alan göz çukuru kasında ısı artışı meydana geliyor.

Ünlü çocuk romanı Pinokyo’dan esinlenerek, “Pinokyo etkisi” adı verilen durum, İspanya’daki Granada Üniversitesi Deneysel Psikoloji Bölümü’nden bilim adamlarının termografi yardımıyla yaptıkları araştırmalar sonucu belirlendi.

Bir çeşit vücut ısısı ölçme tekniği olan termografi, 2. Dünya Savaşı sırasında askerlere gece görüşü sağlamak amacıyla ABD’li bilim adamlarınca geliştirilmişti.

Psikoloji sahasında termografiden yararlanmanın öncüleri olarak kabul edilen Emilio Gomez Milan ve Elvira Salazar Lopez adlı bilim adamları, geliştirdikleri yeni termografik uygulamalar yardımıyla, insanların zor görevleri yerine getirirken, belirli bir konuda sorguya çekilirken veya yalan söylerken yüz ısılarında değişiklikler meydana geldiğini saptadı.

Araştırmacılara göre, yalan söylendiğinde burun etrafındaki ısıda artış görülüyor ve beynin etrafını kaplayan en büyük doku olan insula faal duruma geçiyor.

Beyindeki ödüllendirme sisteminin bir parçası olan ve sadece kişinin yakından hissettiği, kendisiyle bağlantılı tecrübelerde faal duruma geçen insula, ayrıca algılama ve vücut ısısının düzenlenmesi işlevinde de rol oynuyor.

http://www.kigem.com/yalancilar-dikkat-pinokyo-sendromu-sizi-ele-vermesin.html